Příznaky zánětu

Časté nshutterstock_298345112ucení k močení, pocit neudržení moče, někdy i pálení či řezavka jsou příznaky zánětů močových cest. Po infekcích dýchacích cest je to druhé nejčastější infekční onemocnění. Minimálně jednou postihne přes 2,5 milionu současně žijících českých žen, 15 % z nich dokonce opakovaně. V extrémních případech ženy končí se záněty ledvin v nemocnici.

Důvodem, proč infekcí trpí častěji ženy než muži, je rozdílná délka močové trubice. Ženy ji mají asi o 3–4 centimetry kratší. Bakterie tak mají „snazší“ přístup k močovému měchýři.

V drtivé většině – až z 85 % – má záněty močových cest na svědomí bakterie Escherichia coli, která se běžně vyskytuje například ve střevech. V močovém ústrojí však působí problémy. Pokud člověk dostatečně nepije a neproplachuje tak močový měchýř, bakterie se v něm usadí a množí se.

 

Po koupání shoďte plavky

Svůj podíl na rozvoji zánětu má mnoho dalších faktorů. Asi nejznámějším je prochladnutí. Důsledkem je celkové oslabení organismu, které pak dává větší šanci bakteriím uchytit se v močových cestách. Lidé trpí záněty paradoxně častěji na jaře a v létě. Na jaře jsou na vině často klamavé sluneční paprsky, které nedostatečně teple oblečené ženy vytáhnou na studené lavičky. V létě způsobí prochladnutí třeba mokré plavky. Další faktory, které se podílejí na vzniku infekce, jsou špatná hygiena, zadržování močení nebo nedostatečný přísun tekutin. Se špatnou hygienou souvisí také rizikové sexuální chování, kdy dochází ke střídání partnerů, análnímu sexu či nechráněnému styku. Velký vliv na rozvoj zánětu může mít také ochablé svalstvo po porodu, při těhotenství nebo v menopauze. Vyšší riziko nesou lidé trpící cukrovkou. Jejich moč obsahuje větší množství cukru a tvoří tak prostředí, které prospívá bakteriím.

 

shutterstock_276565730Zánět může přejít ve vážnou infekci ledvin

Nejčastěji poznáme začínající zánět častým nucením k močení či pocitem neudržení moče. Močení (zejména ke konci) doprovází pálení či řezání a v moči se může nacházet krev. Někdy jsou tyto příznaky doprovázeny bolestí za stydkou kostí, kde se nachází močová trubice. U někoho se nemoc projeví také teplotou a celkovou únavou. Neléčený zánět může v některých případech přejít v závažnou infekci ledvin. Projevuje se bolestivostí beder, pocity na zvracení a vysokými teplotami spojenými se zimnicí. Zánět močových cest snižuje kvalitu života pacientů. V případě, že tento zánět přejde v infekci ledvin, která se nadále neléčí, následky mohou být fatální.

 

Noste prodyšné prádlo a nejezděte na kole

Vyvarovat se zánětu močových cest nám pomůže dostatečné množství tekutin. Každý den bychom měli vypít alespoň 2 litry vody. Preventivně pomáhá také extrakt z brusinek v kombinaci s D-manosou, který zabraňuje uchycení bakterií na stěnách močové trubice a měchýře. Imunitní systém organismu pomůžeme nastartovat preparáty s lyzátem Escherichie coli. Našemu organismu prospěje pravidelné močení. Zvýšenou pozornost bychom měli věnovat akutně vzniklému výtoku z močové trubice u muže a z pochvy u ženy. Zejména pokud se vyskytne po nechráněném pohlavním styku, je vhodné konzultovat tento problém s lékařem. Množení bakterií zabráníme, pokud se vyhneme neprodyšnému prádlu, dlouhé jízdě na kole či koni atp. Jde o stavy, kdy dochází k většímu zapaření zevního genitálu u žen. Ačkoliv dodržování hygieny je pro zamezení infekce zásadní, neměli bychom to přehánět s častým používáním mýdel a sprchových gelů, které narušují poševní mikroflóru v oblasti zevního genitálu. Preventivně pomáhá také extrakt z brusinek v kombinaci s D-manosou, který zabraňuje uchycení bakterií na stěnách močové trubice a měchýře. Imunitní systém organismu pomůžeme nastartovat preparáty s lyzátem Escherichie coli.