Prevence

 Extrakt z brusinek

Základem extraktu je brusinka kanadská, která je bohatým zdrojem látek s prospěšným účinkem na močové ústrojí. V koncentrovaném extraktu se nachází mimo jiné vysoké množství kyseliny ellagové, která v součinnosti s D-manosou zabraňuje setrvávání bakterií Escherichia coli v močových cestách.

shutterstock_235900591Koncentrát z brusinek dokáže zabránit přilnutí patogenních bakterií k výstelce sliznic močového traktu a urychlit tak jejich vyplavování. Umí vyplavit i
bakterie, které jsou již vůči antibiotikům odolné. Tyto vlastnosti mají na svědomí tzv. proanthokyanidiny (PAC), které jsou obsaženy v brusinkách. Denní dávka těchto látek je kolem 50 mg. Takové množství bychom našli asi v půl kile brusinek. V případě extraktu z brusinek se 50 mg PAC vejde už do dvou tablet. Výhoda potravinových doplňků je také jejich kombinace s jinými léčivými látkami. S jednou tabletou tak dodáme tělu potřebné množství proanthokyanidinů, D-manosy i lyzátu Escherichia Coli najednou.

 

D-manosa

Jde o monosacharid, který bychom našli ve velmi malém množství například v jablkách či hruškách. Na rozdíl od jiných cukrů není prakticky metabolizován, takže významně neovlivňuje hladinu inzulinu. Zároveň je D-manosa masivně vylučována do moči, kde na sebe váže bakterie Escherichia coli, které mají na svědomí záněty močových cest. Tím jim nedovoluje uchytit se na sliznici močového měchýře.shutterstock_423516583

Působení D-manosy v močových cestách prokázaly klinické studie. Podle nich zabraňuje D-manosa přilnout bakteriím Escherichia coli k vnitřní stěně ledvin, močového měchýře, močové trubice a prostaty. Nežádoucí bakterie dokáže vyplavit už za několik dní.

 

Lyzát Escherichia coli

Escherichia coli je bakterie, která se běžně nachází ve střevech, kde pozitivně působí na imunitní systém. Lyzát Escherichia coli je tvořen porušenými buňkami Escherichia coli, které jsou schopné aktivovat imunitní systém organismu, ale již nedokážou vyvolat v organismu infekční onemocnění močových cest.

V r. 2005 byly publikovány výsledky studie, která zkoumala vliv lyzátu Escherichia coli na snížení výskytu nekomplikovaných infekcí močových cest. Během 12 měsíců se výskyt opakování infekcí snížil o 34 %. V závěru studie lékaři uvádějí, že lyzát Escherichia coli se jeví jako vhodný doplněk léčby žen s opakovanými záněty močových cest.

 

uroval_horizont